Sadece Problemsiz Hayat İsteyenler Okusun

Tuğberk Can Özen
2 min readApr 8, 2018

--

Peçeli Meryem Heykeli

Tam böyle hayatınız harika giderken sorunlarla karşılaşıyorsunuz. “Bunlar hep beni mi buluyor, yeter artık sürekli sorun, hep benim başıma geliyor dediğinizi de duyar gibiyim” Hepsine cevap veriyorum.

— EVET HEP SENİ BULUYOR

Hep seni bulmaya da devam edecek, çünkü hepimizi buluyor. Üzülerek söylüyorum, sorunsuz hayat isteyenlerin ölmekten başka çaresi yok. Cümleyi bir de şöyle vurgulamak isterim. Koyu yazdığım yerleri bastırarak okuyun lütfen;

“Sorunsuz Hayat isteyenlerin Ölmesi gerek.”

Çevremde gözlemlediğim kadarıyla belirli seviyeye gelmiş, sosyal statüsü ve maddi durumu yerinde insanların bile farklı sorunları var. Eminim Hüsnü Özyeğinin de sorunları vardır, komşunuzun da, manavınızın da, bakkalınızın da… Problemleriniz hiç değişmezken, sadece bu problemlerin derecesi değişiyor. Ortada bir sorun varsa ve mücadeleci bir yapınız yoksa, bunlara yenik düşüyorsunuz. Ve problemleriniz artmaya devam ediyor. Ve yine üzülerek söylüyorum siz mücadele etmedikçe çoğalacaklar. Mücadele ederseniz, şekil değiştirerek başka bi formda karşınıza çıkacaklar. Fakat asla durmayacaklar. O yüzden şunu bilinçaltımıza öğretmemiz gerekiyor.

PROBLEMSİZ BİR HAYATINIZ OLMAYACAK. VE SİZ O PROBLEMLERİ AŞTIKÇA ONLAR ŞEKİL DEĞİŞTİREREK FARKLI BOYUTLARDA TEKRAR KARŞINIZA ÇIKACAKLAR.

Zaten bu hep böyle olmadı mı ? İlk okuldayken hatırlayın Okuma-Yazma öğrenmek tek problemimizken daha sonra düzgün bir lisede okumak için çabalayıp durduk. Zorlu sınav süreçleri, değişen sınav sistemleriyle boğuştuk durduk. Kazandık, bu kez de düzgün bir üniversite okumak için çabaladık. Şimdilerde ise kimisi askere gidip aradan çıkarma peşinde kimisi hayata erken atılmak için bedelli çıkar umuduyla iş arıyor. İşte tam bu nokta da kilit nokta zaten. Bizim problemlerle yaşamayı öğrenmemiz gerekmiyor.

“Onlarla mücadele etmeyi öğrenmemiz gerekiyor”

İnsan sınırlarını ancak kendini zorlarsa aşabilir. Sadece durup bir düşünün. Bütün başarılar, mutluluk dışında bir eziyeti tercih etmemiz sebebiyle gerçekleşiyor. Büyük örnekler verebilirim; Mesela Fatih, İstanbulu fethetmeseydi, ya da Gazi Mustafa Kemal Atatürk kurtuluş savaşını yapmasaydı her ikisi de geçiçi mutluluklar peşinde koşan insanlar gibi hayatlarını yaşasalardı. Ne olurdu ? Ya da sadece Türkiye için konuşmaktansa Dünya adına; AIexander Fleming antibiyotiği bulmasaydı şu an hayatta olan kaç kişinin ataları erkenden hayata veda etmiş olurdu acaba? Atalarınız olmasa siz de olmazdınız. Doğal olarak. Bi noktada hayat değiştiren şeylerin zorluklarla mücadeleden sonra gerçekleştiğini de kimse inkar edemez.

“Büyük beyinler mutluluk peşinde koşsaydı,insanlık hiçbir ilerleme sağlayamazdı.”

— Arthur Schopenhauer

Şu an da geçici mutlulukların kölesi olanlar gelecekte kalıcı sorunlarla boğuşacaklar. Bu yüzden kafa yapımızı değiştirmemiz gerekiyor. Son olarak;

Eğer doğru yoldaysak, o yol hep yokuş yukarı olacaktır

— Henry Eyring.

--

--

Tuğberk Can Özen

iOS Developer👨🏻‍💻 at @Loodos | Founder at @SwiftAkademi | UIKit • SwiftUI