Asla Yere Yıkılmamanızı Sağlayan Kitap

Tuğberk Can Özen
2 min readApr 2, 2018

--

Bugün size bir kitap önerisinde bulunacağım. Kitabın ismi Vahşetin Çağrısı evcil bir köpeğin (Buck) hayatını, yaşadıklarını ve kendi doğasına dönüşünü anlatıyor. Yazar Jack London olunca konu bu kadar da basit değil ve de basit işlenmemiş tabi ki. Kitap aslında çocuk kitabı olarak geçiyor ve ortlama 100 sayfadan ibaret.

*Hatırlıyorum bu kitabı okuduğumda çocuktum, yetişkinlik dönemindeyken tekrar elime geçti ve bir kez daha okudum. Bir daha da bırakmadım zaten. Tekrar tekrar okuduktan sonra anladım ki kendimi yetiştirmemde, kişiliğimi şekillendirmemde aslında bu kitabın etkisi çok büyükmüş. Kitabı o günden sonra ne zaman zor durumda kalsam okurum. Çünkü bu kitap aslında bir köpeğin değil, bir canlının zor durumda kaldığında yapabileceklerini, neye dönüşebileceğini anlatan bir ansiklopedi adeta. Evcil bir hayvanın, önce Alaskanın yabanıl ortamında kızak köpeği oluşu ve sonra içindeki çağrıya kayıtsız kalamayıp bir kurt köpeğine dönüşümünün hikayesi aslında. Kitap bittikten sonra size bir çok ana fikir veriyor ve hiç biri havada kalmıyor. Bir noktada kitabı her okuyuşunuzda daha farklı fikirler çıkarabiliyorsunuz. (Bu yüzden kitabın konusu hakkında rahatça konuşabiliyorum.) Ortalama 100 sayfa olan bu kitapta sadece bir köpeğin hayatından kesitleri değil, karşılaştığınız zorluklarla başa çıkmanızı gerektiren bir mizacınız ve işiniz var ise kendi hayatınızdan kesitlerle de karşılaşıyorsunuz hikayede. Ve bir noktada şunu anlıyorsunuz.

“Önemli olan hangi şartlarda doğdunuz değil, kartlarınızı nasıl oynadığınız”

Nasıl bir daha yere serilmem? Zorluklarla nasıl başa çıkarım ? sorularının ölçekli yemek tarifi gibi adeta. Köpek Buck’ın dışarıdan gelen “Vahşetin Çağrısı”nın büyüsüne kapılması ve bu çağrının Buck’ın içinden geldiğinde Vahşeti kendisi yaratması enfes bir gözlem yeteneğiyle anlatılmış. Bu çağrı öyle güçlü bir çağrı ki adeta Buck’a yaşama nedenini hatırlatıyor. Ve onu asla yorulmayan, pes etmeyen, yere serilmeyen, akıllı birine dönüştürüyor. Sonunda da akıllara şu söz geliyor:

“Hayat, yapmak ve sahip olmakla ilgili değildir; dönüşmek ve bir şey haline gelmekle ilgilidir — Matthew Kelly”

Peki ya siz ? Sizin varlık nedeniniz ne ?
Pes edip bırakmak mı, yoksa dönüşüp bir şey haline gelmek mi ?

--

--

Tuğberk Can Özen

iOS Developer👨🏻‍💻 at @Loodos | Founder at @SwiftAkademi | UIKit • SwiftUI